DünyaHaberler

BM, Özgürlük Filosu soruşturma ekibini tayin etti

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, Siyonist işgal korsanlarının Gazze’ye insani yardım götüren Özgürlük Filosu gemilerine saldırmasıyla ilgili soruşturmayı yürütecek uluslararası uzmanlardan oluşan ekibi atadı.

İnsan Hakları Konseyi’nden yapılan açıklamada, soruşturma ekibinde, İngiltere’den Sir Desmond de Silva, Trinidad ve Tobago’dan Karl Hudson-Phillips ve Malezya’dan Mary Shanthi Dairiam olmak üzere 3 uzmanın bulunduğu bildirildi.

47 üyeden oluşan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, geçen ay Siyonist işgal donanmasının 9 Türk aktivistin ölümüyle sonuçlanan, Gazze’ye yardım götüren gemilere saldırmasını uluslararası hukukun ihlali olarak nitelendirmiş ve saldırının soruşturulmasını kabul etmişti.

Siyonist korsanların Mavi Marmara başta olmak üzere yardım gemilerine baskın düzenleyerek el koyması ve 9 Türk’ü öldürmesinin ardından İsviçre’nin Cenevre kentinde toplanan BM İnsan Hakları Konseyi bir deklarasyon yayınlamış ve deklarasyonda, Siyonist donanmanın Gazze’ye yardım filosuna yaptığı kanlı baskının “çok çirkin bir saldırı” olduğu ifade edilmişti.

Siyonist işgal devleti, Türkiye’nin saldırıyla ilgili uluslararası komisyon kurulması talebini reddediyordu. İşgal devleti, Özgürlük Filosu’na saldırıyı soruşturmak üzere eski yüksek mahkeme başkanı Yaakov Tirkel’in başkanlığında bir komisyon kurulduğunu ilan etmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Ocak 2022 (22) içerik yüklenmiştir.