FilistinHaberlerOrtadoğu

BM raporu işgalcilerin savaş suçunu belgelemekte

Başbakan İsmail Heniyye, BM tarafından Gazze’deki savaşla ilgili gerçekleri araştırmak üzere kurulan komisyonun hazırladığı raporun açıkça işgal güçlerinin Gazze’de savaş suçu işlediklerini ortaya koyduğunu belirtti.

Filistin hükümetinin dün (15 Eylül Salı) yaptığı toplantıda konuşan Heniyye, Filistin hükümetinin komisyonun Gazze savaşıyla ilgili gerçekleri ortaya çıkarması için gereken her türlü kolaylığı sağladığını belirtti.

Filistin halkıyla Filistin direnişinin saldırgan pozisyonunda değil, kendini savunma pozisyonunda olduğunu belirten Heniyye, Gazze’de mütevazı imkânlara sahip direniş mücahitleriyle, her türlü teknolojik imkâna ve devasa silah gücüne sahip işgal ordusunu birbiriyle kıyaslamamak gerektiğini söyledi.

Başbakan Heniyye şöyle devam etti: “İşgal ordusu 22 günlük savaşta hava kuvvetlerine ait silahların yarısını kullandı. Bunun yanı sıra karada ve denizde de önemli ölçüde silah kullandı. Dolayısıyla kanunların koruma altına altığı kendini savunma hakkını ve bu hakkı kullanan direnişi işgal güçleriyle kıyaslamamak gerekir.”

Gazze savaşındaki gerçekleri araştırmak üzere BM tarafından kurulan komisyon titiz bir araştırmanın ardından yayınladığı hacimli raporda işgal güçlerinin Gazze’de savaş suçu işlediğini kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (7) içerik yüklenmiştir.