Haberler

BM siyonist yerleşkelerle ilgili soruşturma komisyonu kurulmasını istedi

BM’ye bağlı İnsan Hakları Konseyi işgal altındaki Filistin topraklarında inşa edilen Siyonist yerleşkeleri ve bunların yansımalarını incelemek için bir komisyon kurulmasını istedi.

Dün (22 Mart Perşembe) alınan karar, İtalya ve İspanya’nın da aralarında olduğu on ülkenin çekimser, Amerika’nın ise ret oyuna karşı 36 oyla kabul edildi.

Alınan karar, işgal altındaki Filistin topraklarında inşa edilen Siyonist yerleşkelerin, Filistin halkının sivil, siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel hakları üzerinde yaptığı olumsuz etkilerini yerinde incelemek için bir komisyon kurulup bölgeye gönderilmesini öngörüyor. BM tarihinde ilk kez böyle bir kararın çıkması olumlu bir adım olarak değerlendirildi.

Kararı arz eden Pakistan temsilcisi, işgal altındaki Filistin topraklarında hukuksuz bir şekilde yerleşke inşa etmekte ısrar eden işgal yönetimini şiddetle eleştirerek, Siyonist yerleşkelerin iki devlet düşüncesine aykırı olduğunu söyledi.

Pakistan temsilcisi yaptığı açıklamada, bu kararla işgal altındaki topraklarda gayri meşru bir şekilde bulunan işgal yönetiminin hukuksuz uygulamalarını durdurmayı amaçladıklarını belirtti.

Karara sert tepki gösteren ve rahatsız olduğunu belirten Amerika, konseyin işgal yönetimine karşı olduğunu kaydetti.

Siyonist yetkililer de karara sert tepki göstererek, komisyonla çalışmayacaklarını belirttiler.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.