HaberlerOrtadoğuSuriye

BM Suriye Özel Temsilcisi, Suriye krizinin siyasi ve görüşmeler yoluyla çözümlenmesini istedi

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriye krizinin siyasi ve müzakereler yoluyla çözümlenmesini istedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Soçi’de 29-30 Ocak’ta düzenlenecek Ulusal Diyalog Kongresi’nde ele alınacak anayasa hazırlığı adımlarının Cenevre’de BM gözetimindeki süreç kapsamında atılacağını belirterek, BM’nin Soçi’deki temsiline Genel Sekreter Antonio Guterres’in karar vereceğini bildirdi.

Mistura, yaptığı açıklamada, Cenevre 9 görüşmeleri kapsamında Avusturya’nın başkenti Viyana’da gerçekleştirilen Suriye konulu özel toplantıda anayasa konusunu ele aldıklarını söyledi.

BM temsilcisi, anayasa hazırlanması takvimi ve süreci, anayasa komisyonu üyelerinin seçilme kriteri ve nihai anayasa metninin Cenevre’de BM gözetiminde karara bağlanacak konular olduğunu vurguladı.
Mistura, anayasa komisyonunda Suriye devleti, Cenevre’deki sürece katılan muhalefet, Suriye uzmanları, sivil toplum üyeleri, aşiret liderleri ve kadınların yer alacağını aktardı.

Rusya’nın BM’yi Soçi’de 29-30 Ocak’ta düzenlenecek Ulusal Diyalog Kongresi’ne davet ettiğini anımsatan Mistura, Moskova’dan “Soçi’nin sonucunun Cenevre’ye taşınacağı ve sürecin BM Güvenlik Konseyinin 2254 sayılı kararı çerçevesinde ilerleyeceği” konusunda taahhüt aldıklarını dile getirdi.

Staffan de Mistura, Viyana’da 25-26 Ocak’ta düzenlenen toplantıdan elde edilenleri BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e ileteceğini, BM’nin Soçi’de temsil edilip edilmeme kararını Guterres’in vereceğini sözlerine ekledi.

Suriye 7 yıldır batılı ve bazı bölge devletleri tarafından desteklenen terör örgütlerinin silahlı saldırı ve girişimleri sonucu kaosa sürüklenmiş ve bu durum halen devam etmektedir.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.