DünyaHaberlerOrtadoğuSuriye

BM, Suriye’ye saldırıyı meşrulaştırmak için ortam oluşturmaya çalışıyor

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Suriye’de kimyasal silah kullanıldığına yönelik iddiaları inceleyecek araştırma ekibinin ülkeye serbest erişimine yönelik başvurusunu yineledi.

BM’ye bağlı araştırma komisyonunun başkanı olan İsveçli bilim adamı Dr. Ake Sellström ile bir araya gelen Ban Ki Moon, düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Ki Moon, araştırma ekibinin uzun süredir beklemede olduğunu ve Suriye hükümetinden erişim onayı alındıktan sonraki 24 ila 48 saat içinde konuşlanmaya hazır olduklarını söyleyerek, ayrıca Kıbrıs’ta da öncü bir ekip bulunduğu bilgisini verdi.

Dünya emperyalizminin lideri ABD’nin Suriye’de kimyasal silahlar kullanıldığına dair son verdiği istihbarat bilgisini gerçekte ise Amerika’nın belgelerden yoksun yalan iddialarını ciddiyetle karşıladığını dile getiren BM Genel Sekreteri Ki Moon, “Birleşmiş Milletler’in bu mesele etrafındaki şüpheleri giderebilmesi ve gerçekleri açığa çıkarabilmesi için yapılacak tetkikler büyük önem arz ediyor” şeklinde konuştu.

Bilindiği gibi Amerika ve batılı ülkeler son zamanlarda Suriye aleyhinde askeri saldırı ortamını hazırlamak amacıyla Suriye yönetiminin kimyasal silah kullandığını iddia ederken Suriye yönetimi ise bizzat muhaliflerin kimyasal silah kullandığını belirtmektedir.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.