İslami Davet

BM Suudi Arabistanın idealarını yalanladı

12 Aralık 2017 12:48

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres,, Yemen ordusu tarafından Suudi Arabistan’a fırlatılan füzelerin İran yapımı olduğunu kanıtlayamadıklarını açıkladı.

Dün BM Güvenlik Konseyine gizli bir rapor sunan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM uzmanlarının, Yemen güçlerince Suudi Arabistan’a fırlatılan füzelerin İran yapımı olduğunu kanıtlayamadıklarını açıkladı.

Suudi Arabistan’a düşen füzelerin kalıntıları inceleyen BM uzmanları, 22 Temmuz ve 4 Kasım tarihlerinde Yemen’den Suudi Arabistan’a fırlatılan füzelerin çapının İran’ın Kıyam ve Scud füzelerinin çapıyla eşit olduğunu bildirdiler.

BM uzmanlarının raporunda; bu füzelerin diğer özelliklerinin İran füzeleriyle örtüştüğünü, ancak onların buldukları materyal ve bilgileri incelemekte oldukları ifade edildi.

Yemen ordu ve halk güçleri kasım ayında Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’ın Melik Halid Havalimanı’nı bir adet Berkan-H2 tipi balistik füzesiyle hedef aldı.

Bu saldırının ardından açıklama yapan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cubeyir; fırlatılan füzenin İran yapımı olduğunu ileri sürdü.

Ancak İran Savunma Bakanı General Hatemi; bu tür iddiaları kesin bir şekilde reddetti.

Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Caferi de gösterdiği tepkide; İran’ın Yemen’e füze taşıma imkanına sahip olmadığını, füzelerin kendilerine ait olduğunu vurguladı.

BM Suudi Arabistanın idealarını yalanladı Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık