ArabistanHaberlerOrtadoğuYemen

BM, Suudi Arabistan’ın Yemen’deki Cinayetlerini Nihayet Kınadı

BM yaptığı açıklamada, Suudi koalisyonun Yemen vatandaşlarına yönelik saldırılarının savaş suçu listesinde yer aldığını duyurdu.

BM hazırladığı raporunda, mütecaviz Suudi koalisyonun Yemen’e hava saldırılarının çok sayıda kayıp ve ağır hasara yol açtığını, bunlardan bazılarının savaş suçu listesinde yer aldığını belirtti.

El Alem’in haberine göre, Uluslararası Soruşturma Grubu, herkesin Yemen’de sivillerin korunması ve desteklenmesi için tedbir alması gerektiğini belirttiği açıklamada, Yemen’deki durum ile ilgili raporun tamamen tarafsızlık ve bağımsızlık ilkelerinin gözetildiğini vurguladı.

Açıklamada, Suudi Arabistan ve BAE’nin Yemen’deki acı olaylardan sorumlu olduğu belirtilerek, büyük ihtimalle Yemen’de doğrudan savaş suçundan sorumlu olabilecek bazı kişilerin belirlendiğini vurguladı.

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed Bin Abdurrahman Al-i Sani de yaptığı açıklamada, BM uzmanlarının Yemen’de Suudi Arabistan ve BAE’nin işlediği savaş suçlarıyla ilgi raporuna gösterdiği tepkide, bu cinayetleri kınadı.

Bu arada Yemen Yüksek Devrim Komitesi Başkanı Muhammed Ali Husi de, ABD’nin Yemen halkına yönelik cinayet ve katliamların artmasından sorumlu olduğunu belirterek, ABD Savunma Bakanı James Mattis’in son günlerdeki açıklamalarının aslında Yemenliler’in katliam edilmesi için vize verilmesi anlamına geldiğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Nisan 2024 (38) içerik yüklenmiştir.