DünyaHaberlerOrtadoğuSuriye

BM uyardı: Suriyeli sığınmacı sayısı artabilir

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Temsilcisi Carol Batchelor, Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin sayısının daha da artabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Türkiye’ye sığınan Suriyeli sayısının 500 bine yaklaştığını belirten Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Türkiye Temsilcisi Carol Batchelor, Türkiye’de bulunan Suriyelilerin 200 bini oluşturulan 21 kampta, 200 binden fazlasının da kayıtlı olarak kentlerde yaşadığını ve mevcut durumun sürmesi halinde Türkiye’ye gelen Suriyelilerin sayısının yıl sonunda ikiye katlanarak 1 milyonu bulabileceğini belirtti.

Dünya genelinde yerlerinden edilmiş kişilerin sayısı 45 milyon ile son 20 yılın en yüksek seviyesine ulaşmışken Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), iki hafta önce Cenevre’de Suriyeli mülteciler konusunda acil müdahale planını beşinci kez yeniledi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), bugüne kadar eşi görülmemiş büyüklükte bir insani yardım paketi oluşturulması çağrısında bulundu.

BMMYK Türkiye Temsilcisi Carol Batchelor, yaptıkları çağrının bu derece büyük olmasının sebebinin, Suriyeli sığınmacı sayılarının çok büyük olmasından kaynaklandığını söyledi. Batchelor, “Yeni paketin değeri 3 milyar doları aşıyor” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Haziran 2022 (2) içerik yüklenmiştir.