HaberlerKuzey AmerikaOrtadoğuYemen

BM: ‘Yemen’de 18 milyon kişi açlık tehlikesi altında’

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, “Yemen’de yaklaşık 8 milyon 400 bin kişi şiddetli gıda güvensizliği ve açlık tehlikesi altında. Şartlar iyileşmezse yıl sonuna kadar 10 milyon kişi daha bu kategoriye girecek.” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, yaptığı yazılı açıklamada, Yemen’deki son gelişmelerden büyük endişe duyduğunu belirtti.

Ülkede, son birkaç haftada çatışmaların tırmanışa geçtiğine dikkat çeken Lowcock, insani yardım faaliyetlerinin kısıtlandığını ve temel ihtiyaçları karşılayacak ithalatın gerilediğini vurguladı. Lowcock, tüm bu faktörlerin sonucu olarak milyonlarca Yemenlinin dünyanın en büyük insani krizini yaşadığının altını çizdi.

Lowcock, Yemen halkının temel ihtiyaçlarının karşılanması için Yemen hükümeti ve Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyona, ticari limanlara yönelik gıda ve yakıt ithalatı üzerindeki kısıtlamaları gevşetmesi çağrısında bulundu.

Kızıldeniz’de limanlardaki gıda ticaretinin düşmesinden endişe duyduğunu aktaran Lowcock, Yemen’deki bankacılık sistemindeki para birimi üzerindeki baskı ve likidite krizi nedeniyle ithalatın tüccarlar açısından zorlaştığını vurguladı.

Lowcock, Yemen’de 22 milyon kişinin insani yardım ve korunmaya ihtiyaç duyduğunu belirterek, “Yaklaşık 8 milyon 400 bin kişi gıda güvensizliği ve şiddetli açlık tehlikesi altında. Şartlar iyileşmezse yıl sonuna kadar 10 milyon kişi daha bu kategoriye girecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Ülkedeki hava saldırılarında pek çok Yemenlinin hayatını kaybettiğini anımsatan Lowcock, çatışan tüm tarafları uluslararası insan hakları hukukuna uymaya ve sivilleri korumaya davet etti.

Öte yandan Dünya Sağlık Örgütünden (DSÖ) yapılan açıklamada da Yemen’e bu hafta içinde 21 ton ilaç ve tıbbi malzeme gönderildiği belirtildi.

Bilindiği gibi mart 2015 tarihinde Suudi rejimi ve işbirlikçilerinin Yemen’in firari ve müstafi cumhurbaşkanı Mansur Hadi’yi iktidara getirmek için Yemen aleyhinde başlattıkları ve hala da devam eden savaşta bu zamana kadar 12 binden fazla sivil ölürken onbinlercesi de yaralandı. Milyonlarca Yemenli de evinden barkından oldu.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Ağustos 2022 (20) içerik yüklenmiştir.