DünyaHaberlerOrtadoğuYemen

BM: Yemen’de durum facia boyutundadır

BM Yemen özel temsilcisi, Yemen halkının yaşam şartlarının facia boyutu ve savaş kurallarının açıkça ihlali olduğunu ifade etti.

BM temsilcisi İsmail Şeyh Ahmet dün BMGK oturumunda Yemen’de çatışan tarafların temsilcileri arasında direkt görüşmeler için hazırlıkların devam ettiğine işaretle, ülkede liman ve havaalanların Suudi Arabistan tarafından kapalı olması nedeni ile yaşam şartlarının facia boyutunda olduğunu, yaşanan durumun savaş kurallarının açıkça ihlali olduğunu belirtti.

İsmail şeyh Ahmet şimdiye kadar Yemen’de Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonun bombardımanları sonucu ülkede 5 bin 400 kişinin öldüğünü belirtti.

BM özel temsilcisi şimdiye kadar yaşanan facialara ilaveten, Yemen liman ve havaalanlarının kapalı olması nedeni ile halkın %95’inin, ithal malları arasındaki günlük ihtiyaçlarını karşılayamadığını söyledi.

BM özel temsilcisi İsmail şeyh Ahmet, Yemen’de çatışan tarafların değişik tutumlara sahip olmalarına işaretle, Yemenli grupların ülkede askeri çözümün bulunmadığını ve barış müzakerelerin daya olumlu gelecek vaat ettiğini anladıklarını da sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Haziran 2021 (35) içerik yüklenmiştir.