DünyaHaberlerOrtadoğuYemen

BM, Yemen’de insani acil durum ilan etti

Birleşmiş Milletler, 26 Mart’tan bu yana Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava saldırısı düzenlediği Yemen’de temel ihtiyaçların karşılanamaması nedeniyle “insani acil durum” kararı aldı.

Birleşmiş Milletler BM Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O’Brien başkanlığında toplanan Birleşmiş Milletler BM kuruluşlarının temsilcileri, ülkedeki insani durumun aciliyetini göz önünde bulundurarak Yemen’de 6 ay süreliğine en üst düzey olan 3. seviye acil durum kararı aldı. Karar dolayısıyla tüm Birleşmiş Milletler BM kuruluşları bu ülkedeki insani krize çözüm bulabilmek için personel ve fonlarını seferber edecek.

Yemen haber ajansı ise BM Yemen insani yardımları koordinatörü Johannes Van Der Kaauw ise Yemen’de durumun çok kritik olduğu konusunda uyarıda bulunarak, Suudi Arabistan’ın hava saldırıları sonucu milyonlarca Yemenlinin hayati tehlike altında olduklarını bildirdi,

Johannes Van Der Kaauw ayrıca 25 milyonluk Yemen nüfusundan 16 milyonunun acil insani yardımlara ihtiyacı olduğunu bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.