ArabistanHaberlerOrtadoğuYemen

BM: Yemen’de Kolera Salgını Kontrolden Çıkıyor

BM’nin Yemen’deki İnsani Yardım Koordinatörü Liz Grandi, dün yaptığı açıklamada; Suudi koalisyonun geçen 3 günde Hudeyde’de sağlık merkezleri ve su içme tesislerine düzenlediği hava saldırıları sonucu, bu kentinin su ihtiyacını karşılayan tesislerin büyük kısmının tahrip olduğunu vurguladı.

Grandi ayrıca, hava saldırılarının masum sivilleri ciddi tehlikeye maruz bıraktığını söyledi.

BM’nin İnsani Yardım Ofisi, Hudeyde’de ve çevresindeki yüz binlerce sivile yardım çabalarında bulunacağını kaydetti.

BM yetkilisi, kolera hastalığının Hudeyde vilayeti ve kırsal kasaba ve beldelere yayıldığına işaretle, sağlık ve su tesislerinin yok edilmesinin tüm insani çabaları tehdit ettiğini ifade etti.

Grandi, kolera salgınını durdurmanın ancak hava saldırılarının durdurulmasına bağlı olduğunu kaydetti.

BM yetkilisi Yemen’deki tüm çatışma taraflarının uluslararası insan hakları kurallarına göre sivillere yardım ve onların hayatta kalmak için temel ihtiyaçlarına ulaşmalarını güvenceye almak için elinden geleni yapmaları gerektiğini vurguladı.

Suudi Arabistan’ın liderliğindeki Arap koalisyonunun 3 yılı aşkın süredir devam eden yıkıcı savaş yüzünden Yemen’de dünyanın en kötü insani krizi yaşanmakta.

Yemen nüfusunun yüzde 75’i insani yardıma ihtiyacı var.

Suudi savaş uçakları cuma günü Hudeyde vilayetini yoğun şekilde bombalayarak, bu bölgenin içme su istasyonları ve sağlık merkezini hedef aldılar.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.