HaberlerBahreynDünyaOrtadoğu

BM’den Bahreyn rejimine ırkçı tavır eleştirisi

Birleşmiş Milletler Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi (CERD), Bahreyn hükümetinin özellikle Şiilere yönelik ırkçı davranışını eleştirdi.
Bahraini Leaks’e göre Birleşmiş Milletler Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi, 2022’de Bahreyn’deki durumun gözden geçirilmesine ilişkin nihai gözlemlerini yayınlarken, Bahreyn’de özellikle Şiiler ve göçmen işçilere yönelik ırkçı davranışlarla ilgili endişelerini dile getirdi.
Bu komite, Al-i Halife rejiminin Bahreyn’deki temel insan hakları konularını, sivil toplum ortamı ve insan hakları savunucuları ile ilgili ihlalleri, insan kaçakçılığı ve göçmen işçilerin durumu, ulusal vatandaşlık hakları ve Bahreynlilerin genel hakları ile ilgili yasalar da dahil olmak üzere insan hakları ihlallerinin hiçe sayılmasını eleştirdi. 
Bahreyn, 30 yılı aşkın bir süre önce 27 Mart 1990’da Her Türlü Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Kaonvansiyon’a katıldı. O zamandan beri, sözleşmenin uygulanmasından sorumlu komite, Bahreyn’de 5 kez inceleme yaptı ve her seferinde Al-i Halife’nin yeni insan hakları ihlallerini gün yüzüne çıkardı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.