DünyaHaberlerİranOrtadoğu

BMGK adaylık seçimleri yapılıyor

İran İslam Cumhuriyeti BM Güvenlik Konseyi Geçici üyeliği adaylarının belirleneceği seçimler başladı ve bazı güçler konseyde adaletten uzak politikalarına muhalif ülkelerin BMGK’ne girmesini önlemeye çalışıyor.

İran’ın BM Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliğine adya rakibi Japonya Batılı bazı ülkelerin desteğiyle bu seçimde de BMGK’ne adaylık için yarışıyor.

BMGK geçici üyeleri coğrafi bölümleme esasında üyelik kazanıyor ve İran Asya ülkeleri arasında önümüzdeki iki yıllık geçici üyelik için Japonya ile yarışıyor.

Dünyada 24 ülke 8-18 yıldır BMGK geçici üyeliğini kullanmakta ve Japonya 18 yıldır Asya ülkelerine adına üyelik yapmakta ve İran sadece bugüne kadar bir kez BMGK üyeliğine seçilmiş durumda.

Japonya’nın BMGK üyeliğine olan ilgisi ve eğilimi karşısında diğer ülkelerin haklarının yendiği de ortada.

İran 12 yıl önce BMGK geçici üyeliği için adaylık başvurusu yapmasına ve bu yıl üyeliğe seçilmesi gerektiğine bakmayarak, Japonya, 18 yıllık üyeliğin ardından bu yıl da üyelik için adyalığını açıladı ve İran ile rekabet ediyor.

18 yıllık üyelik süresiyle Japonya 192 ülke arasında rekoru elinde tutuyor.

Bu yıl İran’ın BMGK’ne üyeliğinin kabul edilmesi halinde konseydeki tek sesliliğin bozulacağı ve bu yüzden İran’ın üyeliğinin bazı ülkelerce önlenmeye çalışıldığı değerlendirmesi yapılıyor.

Japonya’nın 18 yıllık üyeliğine birçok ülke tepki gösterirken bu tepkilerin BM seçimine de yansıması bekleniyor.

Uluslar arası İlişkiler uzmanları, Japonya’nın mali gücü ve Batılı ülkelerden aldığı destekle, tehdit politikaları ve zayıf ülkelerin parasal teminiyle üyeliğini devam ettirmeye çalıştığı, Tokyo’nun BMGK Daimi üyeliğini de istediği ama uyguladığı politikaları ve özellikle Asya ülkelerinin haklarını görmezden gelmesi sonucu bu üyeliğe layık olmadığı yorumlarını yapıyorlar.

Uzmanlar, ABD’nin uluslar arası bir kurumda olması gereken ilk şart olarak tüm ülkelerin eşitliği kuralını benimsemeyerek, uluslar arası arenada adalet arayışına ciddi bir darbe vurduğunu, uluslar arası kamuoyunun BMGK’nin dünya halklarının seslerinin yankılanacağı bir ortam olması gerektiğini belirtiyorlar.

Bu yılki BMGK geçici üyeliğinin seçimlerinin geçen yıla oranla daha belirsiz olduğu özellikle Asya ülkelerini temsil için yarışan İran ve Japonya rekabetinin sonucunun kestirilemediği kaydediliyor.

Batı Avrupa ülkeleri adına bu yıl içinde Türkiye’nin de yer aldığı Avusturya ve İzlanda ile birlikte üç ülke rekabet ediyor ve her üç ülke de BMGK üyeliğini elde etmeye çalışıyor.

İzlanda, Türkiye ve Avusturya’nın aksine bugüne kadar BMGK üyeliği almamış bir durumda.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Haziran 2022 (2) içerik yüklenmiştir.