DünyaHaberler

BMGK dönem başkanlığına Türkiye geçti

Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi (BMGK) dönem başkanlığı bugün başlıyor.

BMGK’nın Hazirandaki dönem başkanlığını Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Baki İlkin ve ekibi yürütecek. İlkin, BMGK toplantılarına 1 ay boyunca başkanlık yapacak ancak üst düzey toplantılar olması durumunda BMGK başkanlığı Dışişleri Bakanı veya daha üst makam tarafından yürütülebilecek.

Büyükelçi İlkin’in BMGK’nın Haziran programının Konsey’de yarın onaylanmasının ardından BM’de basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor. BMGK’da dönem başkanlıkları 15 üye ülke arasında alfabetik sıraya göre belirleniyor ve her ay başka bir BMGK ülkesine geçiyor.

Türkiye 2008 Ekim ayında BM Genel Kurulunda yapılan seçimlerde 151 oy alarak BMGK’nın 2009-2010 dönemi geçici üyeliğine seçilmişti.

“Aktif dönem başkanlığı yapacağız”

Öte yandan Türkiye dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin bugün BMGK Dönem Başkanlığını üstleneceğini hatırlatarak, “Bu son derece önemli ve büyük bir sorumluluk. Türkiye bu bir aylık dönemde son derece aktif bir dönem başkanlığı yapmak kararlılığındadır” dedi.

Davutoğlu, “Sadece BM Güvenlik Konseyi üyesi olarak değil, bu kez dönem başkanı olarak uluslararası sistemin bütün konuları Türkiye’nin gözetiminde takip edilecek. BM’de başta Irak olmak üzere birçok konu gündeme gelecek” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (19) içerik yüklenmiştir.