DünyaHaberler

BMGK: İran’ın tavrında bir değişiklik yoktur

BM Güvenlik Konseyi dönem başkanı Japonya’nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Yukio Takasu, İran’ın nükleer programına ilişkin devam eden görüşmelerle ilgili olarak, “İran’ın yaklaşımda temel bir değişiklik göremediklerini” söyledi.

Dönem başkanlığının Japonya’ya geçmesi dolayısıyla basın toplantısı düzenleyerek Konseyin bu ayki programı hakkında bilgi veren Takasu, nükleer silahların yayılmasını önleme konusunun Güvenlik Konseyinin gündeminde olduğunu ve İran’ın nükleer programıyla ilgili görüşmelerin devam ettiğini belirtti.

Görüşmelerin tamamlanması ve Konseye bir karar tasarısının sunulması durumunda, Konseyi toplantıya çağıracağını belirten Takasu, görüşmelerin sadece Konseyin 5 daimi üyesi (ABD, İngiltere, Fransa, Çin ve Rusya) ile Almanya arasında değil, diğer üyeler arasında da devam ettiği bilgisini verdi. Takasu, İran’ın nükleer meselesine Konseyin 15 üyesinin de dahil olması gerektiğinin altını çizdi.

Konseyin geçici üyesi olan Japonya’nın konuya bakışıyla ilgili bir soru üzerine de Takasu, İran ile Japonya’nın iyi ikili ilişkilere sahip olduğunu, ancak Japonya’nın nükleer meselelere yaklaşımda hiçbir ülkeye karşı istisna uygulamadığını belirtti.

Takasu, “Çünkü dünyada nükleer yıkıma uğrayan tek ülke biziz” dedi. BM’nin daimi üyeleri ve Almanya’nın İran’ı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ile işbirliği yapmaya ikna etmeye çalıştıklarını, Japonya’nın da bunu desteklediğini söyleyen Takasu, “Ancak bu kapsamda İran’ın kendi nükleer programına uluslararası güveni sağlamaya yönelik yaklaşımında temel bir değişiklik görememekteyiz” dedi.

Konseyin ana görevinin İran ile diyolog kurmak ve uranyum zenginleştirme programını askıya almasını sağlamak için baskı kurmak olduğunu söyleyen Takasu, “Önümüzdeki dönemde ne olacağını bekleyip göreceğiz” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Ocak 2022 (28) içerik yüklenmiştir.