HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

BMGK kararı hukuk dışıdır

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nce İran aleyhine onaylanan kararın siyasi ve göstermelik bir bildiri olduğunu ifade eden Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, nükleer gelişmelerini Kafkasya meselelsine bağlaştırılmasının mantık dışı olduğunu nitelendirdi.

Haftalık basın toplantısı çerçevesinde yerel ve yabancı basın mensupları ile bir araya gelen İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hasan Kaşkavi, İran nükleer meselesi ve Kafkasya’daki gelişmeler hakkında değerlendirmeler yapmakla, bu iki konu tam olarak ayrı oladuklarını, İran İslam Cumhuriyeti’nin Kafkasya politikası bölgesel hassasiyetleri çerçevesinde işlediğini ve nükleer meselesi ile hiçbir ilgisi olmadığını söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, İran İslam Cumhuriyeti’nin bazı batı ülkeleri ile bu hususta alış-verişi olduğu iddiaları red ederek, İran nükleer meselesinin kendine has prosedürü olduğnu, bilindiği gibi Kafkaslar meselesinden önce İran aleyhine kararlar alındığını, bu iki konuyu birbirine bağlaştırılması mantıksız olduğunu belirtti.

Güvenlik Konseyi’nin yeni kararını red eden Kaşkavi, konuşmasının devamında, “İran nükleer programı kesinlikle dünya barışı ve güvenliğini tehdit etmemektedir ve siyasi kararlar İran halkını kesin kararından vazgeçtirmeyecektir”şeklinde konuştu.

1835 sayılı kararın İran ile 5+1 grubuna üye ülkeleri arasındaki müzakerelerine etkisi hakkında konuşan Kaşkavi, İran nükleer başmüzakerecesi Dr. Celili ile Avrupa Birliği Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana arasındaki müzakereler yapıcı ve ilerlemekte olduğunu kaydetti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “5+1 grubuna üye ülkelerce İran halkı nezdinde güven sağlamak için ne yaptıklarına dair açıklamalar getirmeleri lazım”diye ifadede bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Haziran 2021 (35) içerik yüklenmiştir.