HaberlerİranOrtadoğuYemen

BM’yi harekete geçmeye çağırdı

İran Dışişleri Bakanı Arap ve Afrika Bölgelerinden Sorumlu Yardımcısı Hüseyn Emirabdullahiyan ile BM’nin Yemen Özel Temsilcisi İsmail Valed Şeyh Ahmed arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde Yemen’deki son durum, Birleşmiş Milletler’in ateşkes girişimi ve Yemenli gruplar arasında siyasi müzakerelerin başlatılması hususları ele alındı.

Yemen’in altyapısının tahrip edilmesine ve Yemen halkının binlerce mazlum insanının ölmesi ve yaralanmasına neden olan yabancı güçlerin askeri saldırılarının bir an önce durdurulması gerektiğine vurgu yapan Emirabdullahiyan, BM Genel Sekreteri ve BM’nin Yemen Özel Temsilcisi’nin yapıcı rolünden dolayı teşekkür ederek, BM’nin daha etkin bir şekilde çaba göstermesini talep etti.

Emirabdullahiyan “İran, askeri saldırıların durmasını, siyasi çözüm yoluna odaklanmasını ve güç kullanımının yararsız olduğunu vurguluyor. Tahran, BM’nin Yemen Özel Temsilci ile sürekli istişare yapıyor ve gerçek müzakerelerin başarısı ve insaflıca sonuçların elde edilmesi için yapılan her türlü hareketi destekliyor” diye belirtti.

Şeyh Ahmed de bu görüşmede Tahran’ın Yemen krizini bitirmek için yürüttüğü siyasetinden dolayı teşekkür ederek, Ensarullah temsilcileri ve Yemen’in istifa etmiş Cumhurbaşkanı Mansur Hadi’nin gönderdiği heyetle yaptığı görüşmelerden çıkan sonuçları aktardı ve bütün tarafların Yemen krizinin siyasi yöntemle çözülmesi gerektiğine inandıklarına işaret etti.

BM Yemen Özel Temsilcisi ayrıca “Siyasi anlaşmanın taslağı hazırlanmış ve Yemenli grupların gelecek günlerde kendi görüşlerini dile getirmeleri hususunda anlaşılmıştır. Bu taslağın kabul olunmasını umuyorum” diye ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Haziran 2021 (41) içerik yüklenmiştir.