HaberlerİranOrtadoğu

Bölge güvenliği ancak bölge ülkelerinin teamülüyle sağlanır

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, dün Kuveyt Emiriyle görüşmesinde, iki ülke arası ilişkilerin kapsamlı olarak geliştirilip- güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani dün akşamüstü, İran2ı ziyarete gelen Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El Ahmed El Cabir El Sabah’la Sadabad köşkünde gerçekleştirdiği görüşmesinde, İran’la Kuveyt halklarının tarihi, kültürel ve coğrafi ortaklıklarına değinerek, iki ülke yetkililerinin İran’la Kuveyt’in birbirine yakınlaşmasında gösterdikleri dirayet ve çabalarını çok etkili olarak değerlendirdi ve “Kuveyt Emirinin bu ziyareti kuşkusuz dost ve kardeş olan iki ülke arası ilişkilerin derinlik kazanmasında bir dönüm noktası olacaktır” dedi.

Ruhani daha sonra, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi bağlamında bir hayli kapasitelerin bulunduğunu belirtip, İran’la Kuveyt arasındaki ekonomik, kültürel ve siyasi ilişkilerin kapsamlı bir şekilde geliştirilip, güçlendirilmesi gerektiği ve bu yolda da hiçbir engel görmediğinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Ruhani konuşmasının devamında, İran’la Kuveyt’in siyasi, bölgesel ve uluslararası konularda ortak ve birbirine yakın görüşlere sahip olduklarını dile getirerek “Ülkeler arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için kuşkusuz ilk şart bölgenin güvenlik ve istikrar içerisinde olmasıdır. Biz bu konuda, bölge güvenliği ve istikrarının sadece bölge ülkelerin teamulüyle mümkün olabileceğine inanıyoruz” diye vurguladı.

Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El Ahmed El Cabir El Sabah da bu görüşmede yaptığı konuşmasında, İran’da bulunmaktan duyduğu memnuniyetini ifade ederek, ülkesinin de İran’la işbirliğini geliştirmek ve faydalı ilişkiler içerisinde olmak niyetinde olduğunu dile getirdi ve “Kuşkusuz bu ziyaretimiz her iki ülke için çok iyi sonuçlara sebep olacaktır” diye ilave etti.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2022 (25) içerik yüklenmiştir.