HaberlerİranOrtadoğu

Bölge güvenliği için ortak hareket edilmelidir

Türkiye’nin Tahran yeni Büyükelçisi ile görüşen İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İran ve Türkiye’nin dünyadaki yapıcı görevlerde yan yana yer aldığını belirtti.

Ahmedinejad “bölge güvenliğini korumak ve yeni uluslar arası düzeni olumlu etkilemek için ortak bir çabaya girmek iki ülkenin önemli görevidir” dedi.

İki ülke devleti ve milletinin refah, güvenlik ve ilerlemede yan yana yer aldıklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı “Tahran ve Ankara, tarihi bir maziye ve ortak menfaatlere sahipler ve uluslar arası meselelerde çok yakın görüşe sahipler” dedi.

İki ülkenin ikili ilişkileri geliştirmek için birçok kapasiteye sahip olduğunu vurgulayan Ahmedinejad “bu konuda çok iyi anlaşmalar imzalandı. Tüm bu anlaşmalar uygulanmalı. Tahran, Türkiye ile ilişkilerini geliştirmek için her hangi bir sınırlama görmüyor” dedi.

Türkiye büyükelçisi de görüşmede güven mektubunu takdim ettikten sonra “İran ve Türkiye birçok ortak değerlere sahip. Ankara tüm alanlarda İran ile ilişkilerini geliştirmek istiyor” dedi.

İran’ın bölgede ve dünyadaki önemine ve konumuna işaret eden büyükelçi, İran’ın eski tarihe ve uygarlığa sahip bir ülke olduğunu ve ülkesinin de İran ile ilişkilerini geliştirmeye çok önem verdiğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.