Haberlerİmam Ali HamaneyİranÖrnek ŞahsiyetlerOrtadoğu

Bölge halkları ABD’ye büyük nefret duymaktadır

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamenei bugün Pakistan ve Afganistan cumhurbaşkanlarını kabulü sırasında Tahran’daki üçlü görüşmeye her üç komşu ülkenin de kesinlikle ihtiyaç duyduğunu belirterek, ‘üçlü anlaşmaları güçlü bir biçimde desteklemekteyiz ve şuna eminiz ki her üç ülkenin cumhurbaşkanlarının çabası ve sadakati sayesinde, sağlanan anlaşmalar sonuç verecektir’ dedi.

Ayetullah Hamenei İran, Pakistan ve Afganistan gibi üç komşu ülke arasındaki dini ve kültürel ortaklıklar ile tarihi geçmiş ve ortak düşmanlara işaret ederek şöyle konuştu: ‘Aşırılık yalnızca bölgesel devletler ve milletler için problemler oluşturmakla kalmamış ve başkalarını da tehdit etmeye başlamıştır. Bu sorun, şu anda, işin başında para ve siyasetle aşırı akımları oluşturanların yakasına da yapışmıştır.’
İslam İnkılabı Rehberi bölgedeki en önemli sorunlardan birinin askeri müdahele olduğunu hatırlatarak, bu sorunlar ve olayların asıl faili durumundaki Amerika’ya bölge halkının büyük bir nefret duyduğunu açıkladı.

Pakistan ve Afganistan’ın güvenlik ve ilerlemesinin İran için önem taşıdığını ifade eden Ayetullah Hamenei, Tahran’daki üçlü görüşmeler gibi toplantıların devam etmesini öğütleyerek şöyle konuştu: ‘Çalışma ve işbirliği alanı güvenlik ve siyaset sorunlarıyla sınırlı değildir ve üç ülke arasında ekonomide ve bayındırlık sektörlerindeki işbirliğinin genişletilebilmesi için uygun bir ortam mevcuttur.’
Bu görüşmeye katılan İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad da üç ülke cumhurbaşkanının bugünkü toplantısında her üç ülkenin görüşlerinin şeffaf olarak dile getirildiğini ve gerekli icrai yolların masaya yatırıldığını kaydetti.

Bölgedeki temel sorunların başında aşırılıklar, askeri müdaheleler, uyuşturucu ticareti ve terörizm olduğunu belirten Ahmedinejad, Tahran zirvesinde 25 maddelik bir deklarasyon yayınlandığını açıkladı.

Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Zerdari ise Ayetullah Hamenei’yle daha önceki görüşmesine işaretle şunları söyledi: ‘İslam İnkılabı Rehberi’nin o görüşmedeki tavsiyeleri Tahran ve İslamabad arasında yepyeni bir dönemin açılmasına yol açtı. Üç ülkenin yakın işbirliği sayesinde bunca problemin üstesinden gelebileceğimizi ummaktayım.’
Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Kerzay da Tahran zirvesininin üç ülke arasındaki yeni anlaşmalar ve ortak hedefler açısından çok uygun bir fırsat oluşturduğunu dile getirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.