HaberlerİranOrtadoğu

Bölge halkları birlikte ve yan yana olmalıdır

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, bölge halkalarının birbirinden ayrı olamayacağını ve birlikte yan yana olmaları gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Tahran’da temaslarda bulunan Kuzey Irak Kürdistan yerel yönetim başbakanı Berhem Salih’i kabulünde yaptığı açıklamada, “İran İslam cumhuriyeti, bölge halkları arasıdaki birlikteliğe destek vermektedir. Çünkü yan yana olmak ve birlikte olmak bölge halklarının yararınadır” dedi.

Düşmanların bölgede barış ve huzuru bozmaya yönelik çabalarına işaret eden cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, “istikrarlı, güvenli, birlik ve bütünlük içerisinde olan bir Irak, hem Irak halkının ve hem de bölgenin yararınadır. İran İslam cumhuriyeti, bu yolda sürekli olarak Irak halkının yanında yer almaktadır” diye konuştu.

Ahmedinejad açıklamasında ayrıca, “bölge ülkeleri arasında işbirliği ve diyalog oluşması, bölge halklarının ilerleme ve kalkınmasına da yol açmaktadır ” diye konuştu.

Irak Kürdistan’ı yerel yönetim başbakanı Berhem Salih, İran ve Irak ilişkilerinde, iyi komşuluk ve kardeşlik esasının ortaya konulduğunu belirterek, “iki ülke ilişkilerinin daha bir güçlendirilmesi gerektiğini” söyledi.

Irak Kürdistan’ı yerel yönetim başbakanı Berhem Salih açıklamasında ayrıca, İran İslam cumhuriyetinin, Irak halkına yaptığı yardımlara teşekkür ederek, ” İran halkı ve hükümeti çok kötü ve zor şartlarda Irak halkının yanında yer aldı. Irak halkına destek verdi. Bu yardımlar Iraklılar tarafından hiçbir zaman unutulamaz” diye konuştu

Başa dön tuşu
Bugün 10 Mayıs 2021 (4) içerik yüklenmiştir.