AvrupaHaberlerOrtadoğuSuriye

Bölge halkları dış baskıları reddediyor

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Mısır ve Tunus’taki gelişmeler ile ilgili olarak, Avrupa ülkelerinin bölge politikalarını gözden geçirmeleri çağrısında bulundu. Esad, İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini’yi kabulünde yaptığı açıklamada, bölge halklarının reform istediğini ancak dış müdahaleleri de reddettiğini belirtti.

İtalya Dışişleri Bakanı Franco Franttini resmi bir ziyaret için geldiği Suriye’de Devlet Başkanı Beşşar Esad tarafından kabul edildi. Halk Sarayı’nda yapılan görüşmede Esad ve Frattini iki ülke ilişkilerinin yanı sıra özellikle Mısır ve Tunus’taki halk devrimlerinin ardından bölgede yaşanan gelişmeler ve bu gelişmelerin dünya üzerindeki etkilerini değerlendirdi.

Suriye lideri Esad, Mısır ve Tunus’taki halk devrimleri ile ilgili olarak, AB’nin bölge politikalarını gözden geçirmesi gerektiğini söyledi. Esad, bölge halklarının reform gücüne sahip olduğunu kanıtlamasının ardından, bölge sorunlarına karşı izlenen uluslararası ve Avrupa politikalarının kapsamlı şekilde gözden geçirilmesi gerektiğini belirterek, halklarının reform istediği gibi dış baskıları da reddettiğine dikkat çekti.

İtalya Dışişleri Bakanı Frattini ise bölgedeki istikrarın Avrupa ve dünya istikrarının temelini oluşturduğunu belirtti. Frattini, Akdeniz ülkeleri ve halkları arasında, daha fazla iletişim sağlayan ve aynı zamanda her ülkenin kültür ve egemenliğine saygı duyan programlar aracılığıyla karşılıklı güven kurma çağrısında bulundu.

Görüşmeye Suriye Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim, Dışişleri Bakanı Yardımcısı Abdulfettah Ammura, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Departman Müdürü, İtalya’nın Şam Büyükelçisi ve Frattini’ye eşlik eden heyet katıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Şubat 2023 (18) içerik yüklenmiştir.