HaberlerİranOrtadoğu

Bölge meselelerini bölge ülkeleri çözmelidir

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, bölgenin asıl sorununun ecnebi devletlerin bölge ülkelerinin iç işlerine müdahalesi olduğunun altını çizerek “Güvenlik ve ilerleme ancak bölge ülkelerinin ortak işbirliğiyle sağlanır” dedi.

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, dün Türkiye Özel Temsilcisini kabulünde yaptığı konuşmada, Ortadoğu bölgesini insan medeniyeti ve kültür kaynağı olarak tanımlarken “Günümüz şartları, tektanrıya tapma, adalet ortama sağlama ve bu yolda fedakarlıklarda bulunmaya dayalı değerlerin ortaya çıkarılıp tanıtılmaları için çok müsait” dedi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad daha sonra bölgenin asıl sorununun ecnebi devletlerin bölge ülkelerinin iç işlerine müdahale etmeleri olduğunun altını çizerek “Güvenlik ve ilerleme ancak bölge ülkelerinin ortak işbirliğiyle sağlanır” dedi.

Türkiye Özel Temsilcisi de bu ziyarette, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün İranlı meslektaşı Dr Ahmedinejad’ı İstanbul’da düzenlenecek “Orta Asya Güvenlik ve Koordine” konlulu zirve toplantısına davet ettiğine dair yazılı mesajını Dr Ahmedinejad’a takdim etti.

Türkiye Özel Temsilcisi de bu ziyarette yaptığı konuşmada, bölge sorunlarının ecnebi müdahalesi olmadan bölge ülkelerinin kendi girişimleri ve işbirliğiyle çözümlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ekim 2021 (11) içerik yüklenmiştir.