HaberlerİranKafkasyaOrtadoğu

Bölge milletleri bölge güvenliğini sağlayabilirler

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, bölge milletlerinin ilişkilerini geliştirerek ve yardımlaşarak tüm ihtiyaçlarını ve bölge güvenliğini de sağlayabileceğini belirtti.

Ermenistan Başbakanı ile görüşen Ahmedinejad, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmekte olduğunu vurgulayarak “iki millet arasında bir bağ var ve bu da, çeşitli alanlarda iş birliğinin geliştirilmesinde uygun bir kapasitedir. İran halkı her zaman tüm deneyimleri ve potansiyellerini dostlarıyla paylaşmaya hazır. Ticari iş birliğin artması, taşımacılık, enerji ve ortak yatırım alanında çeşitli projelerin uygulanması, bölge milletlerini birbirine bağlıyor ve bu tür ilişkiler arttıkça milletler arasında ilişkiler de kalıcı olur” dedi.

Tüm bölge ülkelerinin birbirine ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı, bölge ülkelerinin çok yönlü ilişkilerini geliştirerek bölgede kalıcı barış ve güvenliği sağlayabileceğini belirtti.

Ermenistan Başbakanı da iki ülkenin ortak görüşe sahip olduğunu vurgulayarak siyasi ve kültürel ilişkilere paralel olarak ekonomi ilişkilerin de artmasını istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Haziran 2024 (36) içerik yüklenmiştir.