HaberlerİranOrtadoğu

Bölge şartları İran ve Suriye lehine gelişiyor

İran İslam Cumhuriyeti Cumhuribaşkanı Mahmud Ahmedinejad, bölge şartlarının İran ve Suriye lehine değişmekte olduğunu söyledi.

Ahmedinejad, Tahran’da temaslarda bulunan Suriye dışişleri bakanı Velid Muallim ile görüşmesinde, iki ülkenin çıkarları ve kaygılarının ortak olduğunu hatırlatarak, “Suriye ve İran ilişkileri her sahada derin ve köklü bir ilişkidir. Dirayetle ve güçlü bir şekilde gelişmektedir. Dış etkenlerden etkilenmeyecek yapıdadır ” diye konuştu.

Dünya’da, zorba ve güçlü ülkelerin dağılma sürecine girdiğini ve hızlı bir değişimin yaşandığını dile getiren cumhurbaşkanı Ahmedinejad, “bu süreç içerisinde Suriye ve İran daha sıkı diyalog ve işbirliği içerisinde olması gerekir” dedi.

Ahmedinejad, ciddi bir diyalog ve işbirliği içerisinde olunması, bölge ülkelerine de etki yapacak ve bölge ülkeleri arasında yaşanacak diyalog ve işbirliğinin, Ortadoğu bölgesinin, siyasi, kültürel, ekonomik ve sosyal güçlü bir bölgeye dönüşmesine yol açacaktır” dedi.

Konuk Suriye dışişleri bakanı Velid Muallim de bu görüşmede, iki ülke arasındaki derin ilişkilere işaretle, Suriye ve İran ilişkileri Başka ülkelerin zarar veremeyeceği şekilde çok güçlü bir yapıya sahiptir hatırlaması yaparak, ” İran İslam cumhuriyeti, Suriye için çok önemli bir yere sahiptir. İki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi sadece iki ülke çıkarlarına değil aynı zamanda tüm bölgenin de çıkarlarınadır” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (42) içerik yüklenmiştir.