HaberlerİranOrtadoğu

Bölge sorunları bölge içinde çözülmelidir

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Suriye’li meslektaşı ile düzenlediği ortak basın toplantısında, bölge sorunlarının bölge içinde ele alınması gerektiğini söyledi.

Ahmedinejad, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile düzenlediği basın toplantısında,”Bölgenin barış ve istikrara kavuşması için yabancı ülkelerin bölge meselelerine karışmaması gerekiyor. Bu ülkeler, bölge ile ilgili meselelere karışmadıkları zaman bölge barış ve istikrara kavuşacaktır. Bölgenin sorunları bölge içinde ele alınmalı” dedi.

İran ve Suriye’nin bölgenin iki önemli ülkesi olduğunu belirten Ahmedinejad, “Suriye ve İran’a yıllarca baskı uygulanmaya çalışıldı. Ancak biz bölgenin ve bölge halklarının çıkarlarını koruyoruz. Yıllarca bize baskı kurmaya çalışanlar şimdi sorunların çözümü konusunda bizden yardım istiyor. İran ve Suriye’nin savunduğu tezler günden güne güç kazanıyor. Onların tezleri ise tıkandı. Filistin ve Afganistan konusunda hiç bir çözüm bulamadılar. Çünkü, bencil hareket ediyorlar” diye konuştu.

Ahmedinejad, söz konusu ülkelerin kullandıkları yöntemleri değiştirmeleri gerektiğini Vurgulayarak,”Onlar şimdiki kapıları eski anahtarlarla açmaya çalışıyorlar. Ancak bu mümkün değil. Bu kapılar, yeni kapılar. Şifreli kapılar. Bu kapıların şifresi ise insan haklarına saygı, insana sevgidir” diye konuştu.

İran’ın Irak hükümetini desteklediğini belirten Ahmedinejad, Irak ve Afganistan’da bulunan yabancı askerlerin çekilmesi gerektiğini belirterek, “Irak’taki yabancı askerlerin çekilmesi bölgenin ve işgalci güçlerin çıkarınadır. Bunların burada bulunması bölgeye sorunlar getiriyor. Afganistan’dan, Irak’tan çekilmeliler. Çünkü, halk artık onları orada istemiyor. Farsça da bir deyim vardır: ‘Beni yeter ki sokma arı, senden bal istemem.’ Bölge halkına iyilik yapmak istediklerini söylüyorlar. ABD’de 80 milyon, Avrupa’da ise on milyonlarca fakir var. Siz ilk önce onlara yardım edin” diye konuştu.

Ahmedinejad, Siyonist rejim İsrail’in Gazze saldırılarını da eleştirerek, “Siyonistler, Gazze’ye saldırdı. İnsanları evlerinde öldürdü. Kadın çocuk demeden öldürdüler. Denizden, havadan ve karadan kuşattılar. Acımasız medyaları Filistin halkına, işgale direndikleri için ‘terörist’ diyor. Onların demokrasi anlayışı bu. Onlar yıllarca ‘Hürriyet’ diye bağırdılar. Onlar bizim kutsal değerlerimize saldırdılar. Bizim peygamberimize saldırdılar. Onlara sorduğumuzda ise ‘hürriyet, düşünce özgürlüğü’ dediler. Ancak Cenevre’deki konuşmama tahammül edemediler. Yaptıkları katliamları yüzlerine vurmamıza tahammül edemediler” diye konuştu.

Ahmedinejad,”50 yıldan beri kulakları tıkalı dilleri 12 metre. Şimdi ise vakit geldi. Dilinizi tutun ve kulaklarınızı iyi açın. Golan’da, Filistin’de yaptıklarınızı yüzünüze vurduğumuz için korktunuz ve kaçtınız. Siyonistler 20 yıl önce kendilerini yenilmez güç sanıyorlardı. Nil’den Fırat’a kadar bir ülkeden bahsediyorlardı. Şimdi ise çevrelerine duvarlar örmeye başladılar” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Haziran 2021 (30) içerik yüklenmiştir.