HaberlerİranOrtadoğu

Bölge sorunları çifte standartla çözülemez

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki yaptığı açıklamada, bölge sorunlarına karşı çifte standartlı tutumun çözüm olmadığını belirtti.

“Demokratik Pakistan Dostlar grubu” Konferansına katılmak amacıyla Türkiye’ye giden Mutteki konferansta bir konuşma yaptı.

Konuşmasında Mutteki, “Demokratik Pakistan Dostlar Grubu” Konferansının yapılmasını desteklerken İran İslam Cumhuriyetinin bu konferansa yapıcı katılımını da duyurdu.

Pakistan’a yardımın bölgede istikrar ve güvenliğe yardım olarak niteleyen Dışişleri Bakanı, bölgede köktenciliğin derinliğine işaret ederek, tüm ülkelerin birbirleriyle çok yönlü iş birliği ile bu sorunun çözüleceğini vurguladı.

Bölge sorunlarına karşı çifte standartlı tutumların istikrar için uygun bir çözüm olmadığını vurgulayan Mutteki, terör ve uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadelede ve bölge ekonomisini kalkındırmada tüm ülkelerin ortak iş birliği içinde olmaları gerektiğini de sözlerine ekledi.

Mutteki “bölgesel gelişmelere karşı bölgesel çözüm yolları bulmak sorunların giderilmesi için yararlı olacak” dedi.

Bölgede yeni bir atmosferin oluştuğuna işaret eden Mutteki, bunun, sorunların çözümü için olumlu bakış açısına yönelmek ve geçmişteki yanlış politikaları yeniden gözden geçirmek için iyi bir fırsat olduğunun altını çizdi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2021 (45) içerik yüklenmiştir.