Haberlerİmam Ali HamaneyİranÖrnek ŞahsiyetlerOrtadoğu

Bölge ülkeleri esas meseleleri iyi çözmelidir

Dünya Müslümanlarının ve Ezilenlerinin Rehberi İmam Ali Hamaney, Katar Emiri’ni kabulünde “Fars Körfezi bölgesinin, buradaki ülkelerin işbirliğiyle güvenli, gelişmiş ve yerel işbirliğine müsait bir bölgeye dönüştürülmesi gerek” diye vurguladı.

Dünya Müslümanlarının ve Ezilenlerinin Rehberi İmam Ali Hamaney dün akşamüstü, Katar Emiri Şeyh Halife Bin Hamd Al-i Sani’yi kabulünde yaptığı konuşmada, İran’la Katar arasındaki ilişkileri Fars Körfezinde örnek bir münasebet olarak tanımlarken “Fars Körfezi bölgesinin, buradaki ülkelerin işbirliğiyle güvenli, gelişmiş ve yerel işbirliğine müsait bir bölgeye dönüştürülmesi gerek” diye vurguladı.

Dünya Müslümanlarının ve Ezilenlerinin Rehberi İmam Ali Hamaney konuşmasının devamında ecnebilerin böyle duruma karşı oldukları ve böyle bir gelişmenin gerçekleşmesini engellemeye çalıştıklarına değinerek “Bunun için bölgedeki tüm ülkelerin ecnebilerin bu isteklerinin gerçekleşmemesi için birbirleriyle işbirliğinde bulunmaları gerekiyor” diye konuştu.

Dünya Müslümanlarının ve Ezilenlerinin Rehberi İmam Ali Hamaney daha sonra Katar’ın Lübnan 33 gün savaşı ve Gazze 22 gün savaşlarına karşın sergilediği tavırları dolayısıyla takdir ve teşekkürlerini ifade ederken “Lübnan ve Gazze savaşlarında, bölgedeki Arap ülkelerin İslam, Arap olma ve Lübnanlı ve Gazzeli gençleri savunma gibi sebeplerden ötürü, onlardan yana tavır almaları bekleniyordu. Fakat maalesef, Arap ülkelerden kimileri bu hadiseler karşısında iyi bir tavır sergilemediler” diye vurguladı.

Konuşmasının devamında, iki Müslüman ülkenin birbirine yakınlaşmalarını sağlayan birçok sebeplerden birinin, İslam ümmeti ve bölge halkları için ortak bir düşmanın söz konusu olduğuna dikkat çeken Dünya Müslümanlarının ve Ezilenlerinin Rehberi İmam Ali Hamaney ayrıca “Düşmanlar, esas meseleleri küçük gösterme ve tersine küçük ve önemsiz meseleleri de büyüterek asıl sorun olarak göstermek gibi kullandığı özel taktikler sayesinde, bölgedeki Müslüman ülkelere teker teker uğruyor. Bunun için de bölge ülkelerinin bu mesele karşısında uyanık olmaları ve birbirleriyle işbirliği ortamını güçlendirmeleri lazım” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Ahmedinecad’ın da bulunduğu bu ziyarette, Katar Emiri Şeyh Halife Bin Hamd Al-i Sani de yaptığı konuşmada, İran’da bulunması Dünya Müslümanlarının ve Ezilenlerinin Rehberi İmam Ali Hamaneyi yakından ziyaret etmesinden duyduğu memnuniyetini ifade ederken, İran İslam Cumhuriyetinin Filistin meselesi başta olmak üzere İslami-Arap birçok konuya karşın takındığı tavrından dolayı takdir ve teşekkürlerini de dile getirdi.

Katar Emiri daha sonra İran’la Katar arası tarihi ilişkiler ve iki ülkenin birçok mesele konusunda sahip oldukları ortak bakış açılarına değinerek, aradaki ilişkilerin daha da geliştirilmesinden çok memnuniyet duyacağını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Mayıs 2021 (6) içerik yüklenmiştir.