HaberlerİranOrtadoğu

Bölge ülkelerinin çıkar ve yararları gözetilmelidir

İran İslam Cumhuriyeti iç işleri bakanı Mısır Şermuşşeyh toplantısında bölge ülkelerinin çıkar ve yararlarının gözetilmesi gerektiğini söyledi.

Mustafa Muhammed Naccar Mısır Şermuşşeyh’de düzenlenen Irak’a komşu ülkelerin iç işleri bakanlar 6. toplantısında Irakta kalkınma, güvenlik ve istikrarın sağlanması ve bölge genelinde güvenliğin artmasının elde edilebilir önemli hedef olup ülkelerin toplu yardımları ve siyasi iradesiyle mümkün olacağını söyledi.

İşgalcilerin Irak’ta istikrarsızlık nedeni olduklarına vurgulayan Naccar, İran’ın bir kez daha işgalcilerin kayıtsız şartsız Iraktan çekilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Neccar ve Suriye içişleri bakanı Said Samur görüşmelerinde, ikili ilişkilerin geliştirilmesi üzerinde durdular.

Naccar İran ile Suriye’nin bölgesel sorunların çözümü için işbirliğinde bulunmaları gerektiğini söyledi.

Naccar, Irak ile Suriye arasında baş gösteren sorunlara değinerek İran’ın bu alandaki çalışmalarını saydı ve Tahran’ın Şam ile Bağdat arasındaki sorunları çözümlemek için diplomatik çalışmalar sürdürdüğünü söyledi.

İran iç işleri bakanı ayrıca Tahran ile Şam’ın yabancı askerlerin Iraktan çekilip güvenlik işlerini Iraklı güçlere bırakmalarından yana olduklarını söyledi.

Naccar ayrıca İran ile Suriye’nin Filistin ve Lübnan direnişleri hususundaki tutumlarını eşit tutumlar olarak niteledi ve Suriye ile İran güvenliğinin birbirine bağlı olduğu ve her iki ülkenin bölge gelişmelerinde aktif ülkeler olduklarını ifade etti. Suriye iç işleri bakanı ise ikili ilişkilerin gelişmesi üzerinde durarak ülkesinin İran ile ilişkilerini genişletmeye hazır olduğunu söyledi.

Neccar ayrıca Mısır iç işleri bakanı Habib El-Adeli ile de bir görüşme yaptı.

Naccar İran ile Mısır’ın Irak hususunda ortak görüşlere sahip olduklarına değinerek terörist kavramı hususunda ortak tanımlamanın yapılması ve bölgede terör girişimlerini gerçekleştiren aşırıcılık yanlısı düşüncelerin dışlanması gerektiğini söyledi.

Mısır içişleri bakanı ise iki ülke arasındaki ortaklıklara değinerek “önemsiz meselelerin Tahran-Kahire ilişkilerine gölge düşürmemelidir” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2021 (55) içerik yüklenmiştir.