HaberlerİranOrtadoğu

Bölge ülkeleriyle işbirliği yapmaya hazırız

İran İslam Cumhuriyeti Devrim Muhafızları Genel Komutanı, bölgede kalıcı güvenliğin temini için İran İslam Cumhuriyeti bölge ülkeleriyle işbirliği yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Katar Silahlı Kuvvetleri Genel Kurmay Başkanı Tümgeneral Hamd bin Ali el Atiye ve beraberindeki heyet ve İran İslam Cumhuriyeti Devrim Muhafızları Genel Komutanı Tümgeneral Muhammed Ali Caferi arasında yapılan görüşmede, bölgedeki iki önemli aktör olan İran ve Katar arasında kalıcı güvenlik işbirliğine vurgulandı.

Katar’ın, Uluslararası, bölgesel ve özellikle İran’a yönelik tutumlarından ve Filistin ve Lübnan meselelelerine yönelik teveccühlerinden dolayı takdirlerini bu görüşmede dile getiren Tümgeneral Caferi, iki ülke arasındaki işbirliğin zaruriyetini dile getirdi.

Tümgeneral Caferi, “Fars Körfezi’nin güvenliğinden Devri Muhafızları sorumlıu olduğuna göre bu hususta Katar’la iyi bir işbirliği gerçekleştirebiliriz”dedi.

Devrim Muhafızları Genel Komutanı, “İran bölgede güvenlik, huzur ve istikrarın sağlanmasına yanadır”şeklinde konuştu.

Tümgeneral Caferi,” Allah’ın yardımıya, İmam Humeyni(r.z)’in dahice rehberliğiyle ve Devrim Lideri’nin ve İran İslam Cumhuriyeti halkının çabalarıyla 30 yıldan sonra İran bölgede ve dünyada özel bir konuma ulaşmıştır”şeklinde çizdi.

Katar Silahlı Kuvvetleri Genel Kurmay Başkanı Tümgeneral Hamd bin Ali el Atiye ise bu görüşmede İran İslam Cumhuriyeti’nin yetkilileriyle yaptığı görüşmelerden memnuniyetini dile getirerek, ülkesinin İran İslam Cumhuriyeti ile ilişkilerin geliştirilmesine yana olduğunu belirtti.

Tümgeneral Hamd bin Ali el Atiye, İran İslam Cumhuriyeti ile savunma alanındaki eğitim ve deneyim alış verişinde işbirliği yapmak istediklerini kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (60) içerik yüklenmiştir.