HaberlerİranOrtadoğu

Bölgede fitne çıkarmak yabancıların oyunudur

İslami Şura Meclis Başkanı Ali Laricani ile görüşen Katar Veliahtı Şeyh Temim Bin Hamed Al-i Sani, İran İslam Cumhuriyetinin daima İslam Dünyası’nın yanında yer aldığına işaret ederek “Araplar,İran’lılar, Sünni ve Şiiler arasında ikilik çıkartmak bir oyundur ve bu oyun yabancı ülkeler tarafından bölgede oynanıyor” dedi.

Katar Veliahtı ile görüşen Laricani, İran’ın temel politikasının, komşularla kardeşçe ilişkilerin geliştirilmesi olduğunu vurgulayarak “İmam Hümeyni’nin dış politikadaki teorisi, İslami birliğin güçlendirilmesi ve Müslüman ülkelerle iş birliğin geliştirilmesi yönündedir. Bu, İran’ın İslam Dünyasındaki stratejisidir. İran’ın komşularıyla hiçbir sorunu yok ve hiçbir zaman başka bir ülkeye saldırmayı düşünmüyor” dedi.

Boş ve yapay tezadlar aracılığıyla İslam Dünyası’nda ikilik çıkartmanın bölge milletleri ile İslam düşmanlarının eski bir stratejisi olduğunu vurgulayan Laricani,İran’da eski rejimin Siyonist rejim ile stratejik ilişkilerine işaret etti ve ekledi: “İslami devrim zaferiyle İran’ın dış politikasının önceliği, Filistin mazlum halkının haklarını savunmak ve Arap ülkeleriyle çok yönlü kardeşçe ilişkileri geliştirmek oldu.”
İran ve Katar arasındaki dostane ilişkilerin gelişmesinden duyduğu memnuniyeti ifade eden Laricani, tüm alanlarda dostane ilişkilerin derinleşmesi için mevcut imkanlar ve potansiyellerden yararlanmaya çalışmak gerektiğinin de altını çizdi.

Celili: nükleer silah kullananlar yeni nesil silahları deneme ve yayma çabasındalar
İran İslam Cumhuriyeti Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Said Celili, nükleer silahlardan yararlanan güçlerin uluslar arası silahsızlanma yasalarına teslim olmak yerine yeni nesil silahları deneme ve yayma çabasında olduklarını ve hiçbir merciyi de muhatap almadığını belirtti.

Tahran Üniversitesi Eğitim, Araştırma ve Yürütme yetkilileriyle görüşen Celili, üniversitenin iç potansiyellerin ortaya çıkartılması için daha ciddi çabalarda bulunmasını istedi.

İslami devrimin, İran halkının uluslar arası emperyalizm güçlerinin hegemonya istekleri karşısında durması olduğunu vurgulayan Celili “bu yüzden devrim düşmanları İran halkının imkanları ve potansiyellerini zayıf ve küçük ve buna karşın kendi imkan ve potansiyellerini büyük göstermeye çalışıyorlar” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.