AvrupaHaberler

Bölgede HAMAS’ı görmezden gelmek imkansızdır

Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’in dün Suriye’nin başkenti Şam’a yaptığı tarihi ziyarette, Beşar Esad’ın kendisi onuruna verdiği yemekte İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın Siyasi Lideri Halid Meşal’in de katıldığı üçlü bir zirve yapması dünya basınında büyük yankı uyandırdı.

Görüşmeyi değerlendiren Rus analistler, yapılan toplantıyla Moskova’nın ilgili taraflara İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın görmezden gelinemeyecek kadar güçlü bir siyasi yapı olduğuna ve bölgenin gelecekte yaşayacağı gelişmeler konusunda onun sesinin de duyulması gerektiğine dair önemli bir mesaj verdiğini ifade ettiler.

Üçlü zirveden sonra bir değerlendirme yapan önde gelen Rus yazarlardan Maksim Shevchenko ile Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin İslam dünyası bölümü başkanı Dr. Shamel Sultanov daha önce Hamas ile Dışişleri düzeyinde görüşme yapan Rusya’nın bu sefer Devlet başkanı düzeyinde bir görüşme yapmasının çok önemli bir aşama olduğunu ifade ettiler.

Görüşmenin önemiyle ilgili bir değerlendirme yapan Rus gazeteci Shevchenko şöyle dedi: “Rusya liderleri herkese bölgeye ilişkin dengeli bir politika sürdürdüğünü anlatmaya çalıştı. İsrail lobisinin ülkede çok etkin olmasına rağmen Rusya lideri bölgedeki tarih ve medeniyetlere saygı gösterdiğini ve tarihi misyonuna döndüğünü de gösterdi.”

Dr. Shamel Sultanov ise görüşmeyle ilgili olarak şunları söyledi: “Rusya bu görüşmeyle, ilgili taraflara önemli bir mesaj verdi. O da şudur: Rusya Filistin direniş gruplarını bir araya getirmek istiyor ve bunu var olan gerçekliklerden hareketle yapıyor. Rusya Mahmut Abbas’ın döneminin artık kapandığına inanıyor. Onun yerine geçecek adamın arayışına bile girilmiştir. Amerika Feyyad’ı desteklerden, İsrail Dahlan’ı destekliyor. Mısır ve Ürdün ise üçüncü bir şahsı destekliyor. Rusya, Fetih ve İsrail ile iyi ilişki içinde olmasına rağmen değişimin sancılarının hissedildiği Ortadoğu’da büyük bir ağırlığı olan Hamas’ın duyurmaya çalıştığı sesinin işitilmesi gerektiğini savunuyor. Rusya lideri Gazze kuşatmasının kaldırılması gerektiğini ve bunun insani bir mesele olduğunu belirterek, Rusya’nın kuşatma altında bulunan insanlara yardım edeceğini ve bu kuşatmayı kaldırmak için de elinden geleni yapacağını ifade etti.”

Başa dön tuşu
Bugün 17 Ocak 2022 (10) içerik yüklenmiştir.