HaberlerİranOrtadoğu

Bölgede istikrar için Afganistan istikrarlı olmalıdır

Tacikistan cumhurbaşkanı İmamali Rahman, bölgede istikrar ve güvenliğin sağlanmasını, Afganistan’da istikrarın sağlanmasına bağlı olduğunu belirtti.

Tacikistan cumhurbaşkanı İmamali Rahman dün İran, Afganistan ve Tacikistan cumhurbaşkanlarının katılımı ile Tahran’da 4.sü gerçekleşen Farsça konuşan ülkeler zirve toplantısında yaptığı konuşmada, Afganistan’da istikrarın, İran ve Tacikistan’ın ve özellikle de orta Asya’nın istikrarı anlamında olduğunu belirterek, Afganistan’da güvenlik ve istikrarın sağlanması için her 3 ülkenin daha fazla işbirliğini gerektirdiğini ifade etti.

İamamali Rahman, Tahran, Kabil ve Düşanbe’nin sahip olduğu bir çok ortak noktanın, Farsça konuşan söz konusu 3 ülke için büyük getirilerinin olduğunu ifade etti.

Tacikistan cumhurbaşkanı ayrıca İran firmalarının bu ülkedeki faaliyetleri sayesinde ülke ekonomisinin daha da canlandığına işaretle başta ticari olmak üzere Tahran ve Düşanbe ilişkilerinin gelişmekte olduğunu belirtti.

İmamali Rahman ayrıca İran, Afganistan ve Tacikistan’ın ortak bağlarını, her 3 ülkenin dünya piyasalarında daha faal rol üstlenebilmeleri için etkin bir faktör olduğunu belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Ağustos 2022 (2) içerik yüklenmiştir.