FilistinHaberlerOrtadoğu

Bölgede Nükleer Silahsızlandırma İsrail’den Başlamalıdır

İsrail Knesset Arap temsilcisi, Dimona nükleer santralinde deprem olduğuna ilişkin haberlere değinerek; bölgede nükleer silahsızlandırma İsrail’den başlamalıdır, açıklamasında bulundu.
Siyonist Rejim parlamentosu, 8 evet oyuna karşı 73 hayır oyuyla rejimin Dimona nükleer santralinde uluslararası gözlemci bulunmasına ilişkin planını reddetti. Söz konusu plan, Siyonist Rejim Knesset Arap temsilcisi Cemal Zehalka tarafından sunulmuştu.

Cemal Zehalka, Sputnik’e yaptığı açıklamada kendi planını reddederek; İsrail’in sahip olduğu nükleer silahlara diğerleri de er ya da geç sahip olacaktır. Bölgede nükleer silahsızlandırma İsrail’den başlamalıdır. Bölge halkları kitle imha silahlarına hiçbir ülkenin sahip olmasını istemiyor ancak İsrail’in, kendisi nükleer silaha sahip olduğu sürece diğer ülkeleri nükleer planları nedeniyle kınaması zordur. Eğer nükleer silah üretilen Dimona santralinde deprem olsaydı bu durum Batı Şeria’nın güneyinde bulunan el-Halil, el-Nikab ve Ürdün’ün batısındaki bölgelerde faciaya neden olurdu. Japonya’da yaşanan deprem Fokoşima’da faciaya neden oldu ve bu tüm nükleer santraller için bir uyarıdır, ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Şubat 2024 (21) içerik yüklenmiştir.