HaberlerİranOrtadoğu

Bölgede Şii-Sünni ittifakı bozulamaz

İran Güvenlik Konseyi Sekreterliği, bugün İran’ın güneydoğu sınır bölgesinde haince gerçekleştirilen terör eyleminde şehit sayısının 29’a çıktığını, 28 kişinin de yaralandıklarını bildirdi.

Güvenlik Konseyi bu hadiseyle ilgili yayınladığı bildirisinde “Bugünkü terör eyleminde, bölgenin Şii-Sünni dâhil masum halkı, Beluçi aşiret liderleri ve İslam İnkılâbı Muhafızları Ordusuna mensup komutanlardan bir grup Şehid düşürüldü” diye kaydetti.

Bu bildiride de ayrıca “İran İslam Cumhuriyeti nizamının iç bütünlüğü, ittifakı ve ulusal vahdetine dayanamayan kinci düşmanlar, ecnebi unsurların da desteğine dayanarak bu kez, Sistan-Beluçistan eyaletinde Şii-Sünni ittifakını amaçlayan aşiret liderlerinin halkçı oturumunu hedef olarak seçtiler. Onların zannınca belki bu bölgede Şii-Sünni ittifakı bozulacaktı” diye vurgulandı.

İran Güvenlik Konseyi daha sonra bu insanlık dışı feci hadiseyi şiddetle kınadığını ifade ederek “Bu hadiseden sorumlu olanlar yakında tespit edilip, yakalanacaklar ve cezalandırılacaklardır” diye kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (8) içerik yüklenmiştir.