AsyaHaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

Bölgedeki istikrarsızlığın kaynağı Amerika’dır

Hindistan Dışişleri Bakanı ile dün bir araya gelen İran İslam Cumhuriyeti Ulusal Güvenlik Yükesk Komisyonu Sekreteri, bölgede ve dünyadaki istikrarsılığın en önemli nedeni, insanların artık ABD ve batıya duydukları güvensizlikten olduğunu söyledi.

Mehr haber ajansının haberine göre, Ortadoğu’daki krizlere bu görüşmede değinen Said Celili, bazı güçlerin menfaatleri bölgedeki istikrarsızlığın devam etmesinde yattığını kaydetmekle, bunun çözümü için güçlü bir irade mevcut olmadığını söyledi.

Celili, terörism ile mücadele bahanesiyle bölgeye askeri güç gönderelner, bugün iyi ve kötü terörismi ortaya attıklarını ve bu şekilde bölge sorunlarını çözmeye çalıştıklarını söyledi.

İran ve Hindistan’ın derin tarihi ilişkilerine bu görüşmede dile getiren Said Celili, Tahran ve Delhi arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini istedi.

Hindistan Dışişleri Bakanı Pranab Mukherjee de bu görüşmede, Tahran ve Delhi’nin ilişkileri stratejik olduğunu ifade etmekle, “İyi ve derin ilişkilerimizi hiçbir olumsuz şey etkilemeyecektir”dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.