Genel

Bölgedeki silahların kaynağının adresi bellidir

İran Dışişleri Bakanı, ABD’nin BM Temsilcisi Nikki Haley’in Tahran karşıtı iddialarına tepki göstererek, bölgedeki silahların kaynağının belli olduğunu söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD’nin BM Temsilcisi Nikki Haley’in Tahran karşıtı iddialarına tepki göstererek, “Hiç şüphesiz ki, Bayan Haley’in öne sürdüğü açıklamalar gerçekleri yansıtmıyordu. Batılıların kendileri bile bu iddiaların asılsız olduğunu ortaya koydular” dedi.

Zarif ilaveten, “Bu açıklamaların asıl amacı, ABD’nin bölgedeki cinayetlerini ve aynı zamanda Trump’ın son günlerde tehlikeli bir girişimle açıkladığı Kudüs kararının unutulmasıydı. Tabii ki, bu girişim ABD’nin iç ve dışında hatta bazı Siyonist destekçiler tarafından tehlikeli bir adım olarak değerlendirildi” ifadelerinde bulundu.

ABD’deki araştırma enstitülerinin Amerikan ve Suudi silahların terör örgütü DEAŞ’ın elinde olduğunu doğruladığını belirten Zarif, “Bugünlerde Amerikan bombaları Yemen halkını hedef alabilmek için Suudi Arabistan’ın elinde ve bu ülkede (Yemen) çok kötü bir durum ortaya çıkmıştır” değerlendirmesini yaptı.

İran Dışişleri Bakanı, ABD’nin savaş suçları olarak görülebilecek bir dizi cinayetlerini örtbas edip bir parça demirle İran’ı suçladığını kaydederek, “Bu iddialar mesnetsizdir ve bölgedeki silahların kaynağının adresi de bellidir .Yemen halkına karşı kullanılan bombaların ABD’ye ait olduğu kesindir. Dolayısıyla bu gerçek hiç kimse tarafından reddedilemez” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.