HaberlerİranOrtadoğuSuriye

Bölgedeki sorunları bölge ülkelerinin çözmeleri önemlidir

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad bugün öğlen saatlerinde İran Dışişleri Bakan Vekili Ali Ekber Salihi ile Halep ilinde gerçekleştirdiği görüşmede, bölgesel ve uluslararası arenadaki gelişmeleri ve bölge ülkelerinin karşılaştığı zorluklara çözüm bulma yolunda harcanan çabaları ele aldı.

Bölgedeki sorunlara bölge ülkelerinin, halklarının çıkarlarını gözetip bölge istikrar ve güvenliğinin korunmasına katkıda bulunacak şekilde çözüm bulmaları öneminin vurgulandığı görüşmede, iki ülke arasındaki işbirliğinin özellikle bilimsel ve teknolojik alanlarda geliştirilmesine ilaveten bölge ülkeleri arasındaki entegrasyon ve etkileşimi bölge ülkelerine olumlu yansıyacak ve ortak bir ekonomik atmosfer yaratacak şekilde sağlama yolları incelendi.

Irak’taki durumu değerlendiren el-Esad ve Salihi; Irak’taki uzlaşma hükümetinden duydukları memnuniyeti dile getirerek diyalogun Iraklı tüm kesimleri kapsayacak şekilde genişletilmesinin önemini belirtti.

Görüşmeye Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim, Cumhurbaşkanlığı Siyasi ve Basın Danışmanı Büseyna Şaban, Dışişleri Bakanı Yardımcısı Ahmet Arnus ve İran’ın Şam Büyükelçisi katıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.