HaberlerIrakİranOrtadoğu

Bölgenin ilerlemesi Tahran- Bağdat işbirliğine bağlıdır

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Irak Başbakanı Maliki’yle görüşmesinde iki ülke arasındaki ilişkilerin kapsamlı olarak geliştirilip güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Dün Irak’ın başkenti Bağdat’a giden Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, bu ülkenin Başbakanı Nuri Maliki’yle görüşmesinde yaptığı konuşmada İran’la Irak arasındaki ilişkileri dostane ve kardeşçe olarak tanımlayıp “Bugün Tahran’la Bağdat arasında çeşitli alanlarda devam etmekte olan ilişkiler giderek artan bir çizgiyi izliyor” dedi.

Ahmedinejad daha sonra İran’la Irak arasındaki işbirliğine değinerek “İran, Irak’la ilişkilerini geliştirme konusunda hiçbir sınır ve kısıtlama tanımıyor” dedi ve “Bölgenin ilerlemesi, bölgede güvenliğin sağlanması gibi durumlar Tahran’la Bağdat’ın ortak ilişki ve işbirliğine bağlı” diye ilave etti.

Irak Başbakanı Maliki de bu ziyarette, iki ülke arasındaki ilişkileri olumlu olarak tanımlarken “Yeni Irak, İran İslam Cumhuriyeti dahil bölgedeki dost bütün ülkelerle ilişkilerini geliştirme peşinde” dedi.

Maliki ayrıca, İran’ın elektrik ve enerji alanında Irak’la işbirliğinde bulunmasını istediğini dile getirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Temmuz 2022 (20) içerik yüklenmiştir.