HaberlerİranOrtadoğu

Bölgenin ilk tehlikesi İsrail’dir

Uluslarası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed Elberadei, “Bölgenin ilk tehlikesi sahip olduğu silahlardan dolayı İsrail’dir”dedi.

Elberadei, İran İslam Cumhuriyeti Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi ile Tahran’da düzenlediği ortak basın toplantısında, ziyaretinin asıl amacının İran ile işbirliğini artırmak ve yeni nükleer tesislerdeki şeffaflığı görmek olduğunu ifade etti.

İran ile uluslararası toplum arasında yapıcı müzakerelerin başladığını belirten Elberadei , ‘İran’ın nükleer silah peşinde olduğunu gösterecek somut bir kanıt yok. Nükleer sorun ancak diyalogla çözülebilir” dedi.

Kurum ile İran arasındaki işbirliğinin sürdüğünü kaydeden Elberadei , ”UAEK denetçilerinin 25 Ekimde yeni nükleer tesislerde denetlemelerde bulunabileceğini” söyledi.

İran nükleer yakıt temini yönündeki taleplerinin değerlendirildiğini belirten El beradei , 19 Ekimde Viyana”da ABD, Rusya ve Fransa”nın da hazır bulunacağı toplantıya Salihi”nin de katılacağını ve bu konunun ele alınacağını bildirdi.

Elberadei , dünyada huzur ve güvenliğin ancak, tüm ülkelerin nükleer silahlardan arındırılmasıyla mümkün olabileceğini ifade etti.

Uluslarası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed Elberadei, bir soru üzerinde, “Bölgenin ilk tehlikesi sahip olduğu silahlardan dolayı İsrail’dir”dedi.

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi de İran’ın nükleer enerji faaliyetlerinin denetlenmesiyle ilgili sorunların halledildiğini ve kurum müfettişlerinin yeni tesislerde incelemelerde bulunabileceğini söyledi.

UAEK’nın gelecek ayki raporunda İran’ın nükleer enerji faaliyetleriyle ilgili olumlu ifadelere yer vermesi umudunu dile getiren Salihi, dünya kamuoyunun da bunu olumlu karşılamasını ve kurumun kararlarında etkili olmasını beklediklerini belirtti.

Salihi, Tahran’daki reaktörlerin yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyum ihtiyacının karşılanması için başka ülkelerle işbirliğine gidebileceklerini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.