HaberlerİranOrtadoğu

Bölgenin sorunları bölgesel işbirliği ile çözülür

İran İslam cumhuriyeti milli güvenlik yüksek konseyi sekreteri, bölgesel sorunların çözümünün, bölgedeki derin işbirliği sayesinde çözülebileceğini belirtti.

Said Celili bugün Tahran’da Azerbaycan cumhuriyeti meclis başkanı Oktay Esedof ile yaptığı görüşmede, ecnebi güçlerin bölgede güvenlik sorununu çözmek ve krizleri gidermek amacı ile değil, çıkarlarını sağlamak hedefi ile bulunduklarına işaretle; söz konusu sorunların en uygun çözüm yolunun bölgede işbirliğini geliştirmek ve güvenlik bağların güçlenmesinde olduğunu ifade etti.

Celili ayrıca İran İslam cumhuriyetinin bölge içi ortak güvenliğe dayalı bakış açısına değinerek, Tahran’ın söz konusu strateji ile tüm kapasitelerinden yararlanarak, komşuları ile güvenlik bağlarını güçlendirmeye ve toplu güvenliği sağlamaya hazır olduğunu belirtti.

Söz konusu görüşmede Azerbaycan meclis başkanı da bölgesel barış ve bağların, tüm bölge ülkelerinin yararına olduğunu ifade etti.

Oktay Esedof İran ve Azerbaycan cumhuriyeti halklarının derin ve tarihi bağlarına işaretle tüm alanlarda Tahran ve Baku ilişkilerinin gelişmesi ve güçlenmesini istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Ocak 2022 (31) içerik yüklenmiştir.