AvrupaHaberlerLatin Amerika

Bolivya: Emperyalistler Cumhurbaşkanı Morelis’in Uçağını 12 Saat Süreyle Rehin Aldılar.

Rusya’da bir konferansa katıldıktan sonra ülkesine dönmek üzere Avrupa üzerinden yola çıkan Bolivya Cumhurbaşkanı Eva Morales’in uçağı Avusturya’ya zorunlu olarak indirildi. Morales’in uçağı, içinde eski CIA ajanı Edward Snowden’ın bulunduğu şüphesiyle zorunlu iniş yaptı.

12 saat boyunca alıkonan Morales’in uçağına yeniden geçiş izni verildi. Avrupa ülkelerinin bu tavrı Güney Amerika’da büyük yakı uyandırdı. Bolivyalılar, “Emperyalistler başkanımızı kaçırmış bulunuyor” diyerek tepki gösteriyor.

Morales’in yardımcısı Alvaro Garcia Linera da “Bolivya lideri bugün emperyalizm tarafından kaçırılmıştır.” diyerek tepki gösterdi. Latin Amerikalı liderler de olaya sert tepki gösterdi. Ekvador Cumhurbaşkanı Rafael Correa Twitter hesabından “Hepimiz Bolivyayız!” diye mesaj attı.

Moskova’daki bir doğalgaz zirvesinden ülkesine dönmekte olan Morales ve ekibini taşıyan uçak 21 saat sonra kalkış yaparak Bolivya’ya doğru yol aldı.

UÇAKTA KİMSE BULUNMADI

Avusturya Başbakan Yardımcısı Michael Spindelegger, havaalanında bir basın toplantısı düzenleyerek uçakta arama yaptıklarını ve Bolivya vatandaşı olmayan kimseye rastlamadıklarını söyledi. Uçağın devlet başkanına ait olması nedeniyle, diplomatik dokunulmazlık ilkesi gereği arama yapıp yapamayacakları şüpheliydi.

BOLİVYA’DAN TEPKİ

Bolivya Dışişleri Bakanı David Choquehuanca, Snowden’ın uçakta bulunduğu “yalanı” nedeniyle Fransa ve Portekiz’in hava sahalarını uçağa kapadığını söyledi.

Ekvador Dışişleri Bakanı Ricardo Patino da Güney Amerika Uluslar Birliği’ne (UNASUR) özel toplantı çağrısı yapacaklarını açıkladı. Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa ise yine Twitter’den ABD’nin Snowden konusunda diğer ülkelere yaptığı baskıları eleştirdi.

Correa “UNASUR için hayati saatler! Ya artık koloni olmaktan çıkmışızdır ya da bağımsızlığımıza, egemenliğimize ve onurumuza sahip çıkarız. Hepimiz Bolivya’yız!” diye yazdı.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Haziran 2022 (2) içerik yüklenmiştir.