HaberlerLatin Amerika

Bolivya’da pazar günü seçim var

Bolivya’nın ilk Kızılderili kökenli Devlet Başkanı Evo Morales’in, Pazar günü ülkede yapılacak Devlet Başkanlığı seçimini yeniden kazanması bekleniyor.

İki kamuoyu yoklaması, Latin Amerika’daki radikal solun önde geleni ve Bolivya’nın Aymara adlı yerli Kızılderili halkın sözcüsü 50 yaşındaki Evo Morales’in önde gelen sağcı rakibi 55 yaşındaki Manfred Reyes Villa’dan 30 puan önde gittiğini, oyların yüzde 52-54’ünü alacağını gösteriyor.

Kamuoyu yoklamasına göre, eski bir vali olan Villa, oyların sadece yüzde 21’ni, iş adamı ve eski bir bakan olan diğer sağcı rakip Samuel Doria Medina ise oyların 9,4’nü alabiliyor.

Aymara soyundan gelen ve 2006’da göreve başlayan Morales, Şubat ayında yeni anayasayı onaylatmak ve ülkeyi küresel mali krizin etkilerine karşı koruyabilmek gibi önemli engelleri aşmış bulunuyor.

Bu yılki seçim kampanyasının bazı küçük çatışmalara rağmen çok sakin geçtiği bildiriliyor.

Sosyalizm Hareketi (MAS) partisinin lideri Morales’in yeni anayasası kamulaştırma ve toprak reformu öngörüyor.

Latin Amerika’nın en yoksul ülkesi Bolivya’yı tüm bölgeye örnek olacak bir ülkeye dönüştürmek istediğini söyleyen Morales, ülkenin zenginliklerinden yerli Aymara halkının da faydalanmasını istiyor.

Bolivya’nın önde gelen zenginleri, toprak ağaları ve üretim araçlarını ellerinde bulunduranların ataları İspanyol veya diğer Avrupa kökenli göçmenler.

Göreve başladığından birkaç ay sonra ülkedeki petrol ve doğal gaz tesislerini kamulaştıran, toprakları yeniden dağıtmaya başlayan Evo Morales, Peru ve Bolivya’da yetişen koka bitkisini ve tıbbi kullanımını teşvik ediyor. Koka bitkisi ülkenin doğal kaynakları arasında önemli bir yer tutuyor.

Liberal ekonomi karşıtı olarak bilinen, eski sendika lideri Morales’in ekonomi politikaları Uluslararası Para Fonundan (IMF) övgü almış, IMF Morales’in makroekonomik politikasını “akılcı” olarak nitelemişti.

Suyu, elektriği olmayan aşırı fakir bir ailede dünyaya gelen Morales, okulu bitirememiş, lama çobanı ve gezgin trompet sanatçısı olarak yaşamını sürdürmüştü.

Kuraklık yüzünden yaşadığı dağlık bölgeyi terk eden Morales, 80’li ve 90’lı yıllarda siyasete atıldı.

Morales, Bolivya’nın Aymara halkının da diğer Avrupalı göçmenler kadar ülkenin ekonomik imkanlarından faydalanma hakkı bulunduğunu belirtiyor ve politikasını bu temel fikir üzerine inşa ediyor.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (108) içerik yüklenmiştir.