AfrikaHaberler

Bombalı saldırı sonrası Tunus, Libya ile sınır kapılarını kapatıyor

Başkentte Muhafız Alayı üyelerini taşıyan otobüse düzenlenen bombalı saldırının ardından Tunus, Libya ile olan sınırını 15 günlüğüne kapatma kararı aldı.

Başkent Tunus’ta Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı üyelerini taşıyan otobüse düzenlenen bombalı saldırı sonucu 13 kişi hayatını kaybetti; 20 kişi yaralandı. Olayın ardından bugün Kartaca Sarayında Cumhurbaşkanı Beji Kaid Esebsi başkanlığında güvenlik toplantısı yapıldı. Dört saat süren toplantıda, Libya ile sınır kapılarının 15 günlüğüne kapatılması ile “terörle mücadele fonu” oluşturulması da alınan kararlar arasında.

İçişleri Bakanlığı bu sabah olay yerinde bir ceset daha bulunduğunu açıkladı. Bakanlık cesedin kimliğini tespit çalışmalarının devam ettiğini ancak saldırgana ait olduğunu tahmin ettiklerini bildirdi.

Ayrıca İçişleri Bakanlığı, patlamada 10 kilogram patlayıcı madde kullanıldığı, bomba yeleği veya sırt çantası ile patlatıldığı ve ‘SEMTEX’ patlayıcı madde kullanıldığını belirtti.

Öte yandan IŞİD’e yakın hesaplar bugün patlamayı IŞİD’in üstlendiğini duyurmuşlardı. Twitter üzerinden yapılan açıklamalarda IŞİD, Tunus’taki olayı üstlendiğini ve patlamayı gerçekleştirenin Ebu Abdullah Tunisi kod adlı IŞİD üyesi olduğunu duyurdu.

Cumhurbaşkanı Beji Kaid Essebsi, patlamanın ardından 30 gün Tunus genelinde olağanüstü hal ilan etti. Başkent Tunus’ta akşam saat 21.00 ile sabah 05.00 arası sokağa çıkma yasağı getirildi.

Başbakan Habib Essıyd, vatandaşlardan gece sokağa çıkmama yasağına uymalarını istedi. Başbakan, bu konuda tavizsiz bir şekilde olağanüstü kanunların uygulanacağını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Eylül 2023 (34) içerik yüklenmiştir.