Amerika

Borrell, ABD’nin Nükleer Anlaşma’ya dönme fırsatını yakalama ihtiyacını vurguladı

AB dış politika sorumlusu Joseph Borrell, ABD’nin Nükleer Anlaşma’ya dönme fırsatını yakalama gereğini vurguladı.

G7 dışişleri bakanları toplantısına katılmak için Londra’ya giden Borrell, İran ve ABD’nin nükleer konularına dair görüşmelerin oturum kulislerinde başladığını belirterek, ABD’nin nükleer anlaşmaya geri dönmesinin gerekli olduğunu ve şimdiki sürecin bir fırsat olduğunu söyledi.

Donald Trump’ın başkanlığı sırasında Washington, İran halkına azami baskı uygulamak amacıyla tek taraflı iktisadi terörizm başlatmıştı.

Yeni ABD başkanı Biden, Beyaz Saray’ın İran’a yönelik önceki politikasını eleştirmiş ancak Nükleer Anlaşma’ya dönüşünün İran’ın eylemine bağlı olduğunu söylemiş ve önceki ABD hükümetinin nükleer anlaşmadan yasadışı bir şekilde ayrılmasına değinmeksizin, İran’ın nükleer anlaşmaya dönmesi ve yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmesi halinde Washington da bu anlaşmaya geri döneceğini bildirmişti.

İran İslam Cumhuriyeti, “Amerika Birleşik Devletleri tüm yaptırımları sözlü veya kağıt üzerinde değil, pratikte kaldırdığı zaman ve bu yaptırımların kaldırılmasının İran tarafından doğrulandığında yükümlülüklerine geri döneceğini” vurgulamaktadır.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2021 (35) içerik yüklenmiştir.