HaberlerAvrupaDünyaİranOrtadoğu

Borrell, Viyana’daki Nükleer Anlaşma’nın yeniden ihyası görüşmelerinin başarısı için umudunu dile getirdi

AB dış politika şefi, ABD’nin Nükleer Anlaşma’dan tek yanlı ve kanunsuz bir şekilde çekilmesinden ve Avrupa Birliği’nin nükleer anlaşmadaki taahhütlerine bağlı kalmamasına değinmeksizin, Viyana’daki Nükleer Anlaşma’nın yeniden ihyasıyla ilgili görüşmelerin başarısı için umudunu dile getirdi.

İRNA’ya göre,  AB dış politika sorumlusu Joseph Borrell, Viyana’daki Nükleer Anlaşma  görüşmelerinde aksama olmayacağını belirterek ayni zamanda görüşmelerin başarısız da olmayacağını umut etti.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian da dün yaptığı açıklamada, Avrupalıların nükleer anlaşmadaki taahhütlerine uymadıklarına değinmeksizin, İran ile müzakere penceresinin sonsuza kadar açık kalmayacağını ve Tahran’ın eylemlerinin nükleer anlaşmaya dönüşü zorlaştıracağını iddia etti.

Şimdiye kadar, ABD’nin Nükleer Anlaşma’ya  dönüşünü kolaylaştırmak için ABD ve İran’la diğer Nükleer Anlaşma tarafları  arasında Viyana’da altı tur dolaylı görüşmeler yapıldı.

İran İslam Cumhuriyeti, ABD’nin anlaşmanın ihlaline taraf olduğu göz önüne alındığında, yaptırımların kaldırılmasıyla anlaşmaya dönmesi gerekenin Washington olduğunu ve ABD yükümlülüklerinin yerine getirilmesinin sağlanması gerektiğini vurguladı./ 

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2023 (25) içerik yüklenmiştir.