AmerikaDünyaHaberlerOrtadoğu

Borrell’den Viyana müzakereleriyle ilgili yeni iddia

Avrupa Birliği dış politika yetkilisi, ABD’nin nükleer anlaşmadan yasadışı olarak çekilmesinden ve Avrupalıların bu nükleer anlaşmaya yönelik kötü niyetinden bahsetmeksizin, Viyana’da yaptırımların kaldırılmasıyla ilgili müzakereler hakkında yeni bir iddiada bulundu.

Fars haber ajansına göre, Avrupa Birliği’nin dış politika yetkilisi Josep Borrell, bu müzakerelerin doğru yönde gitmediğini iddia etti.

Bu arada İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, attığı tweette geçen hafta Perşembe gecesi Josep Borrell ile  yaptığı telefon görüşmesine atıfta bulunarak, ”Sözkonusu görüşmede, İran’ın müzakereleri mümkün olan en kısa sürede tamamlamaya hazır olduğunu bir kez daha vurguladığını” bildirdi.

Yaptırımların kaldırılması için Viyana’daki müzakereler, İran müzakere heyetinin inisiyatifiyle ilerleme kaydetti, ancak batılı tarafların, özellikle ABD Başkanı Joe Biden’in hükümetinin, bu ülkenin önceki yönetiminin yasadışı eylemlerini telafi etmek için ertelemesi ve azami baskı kampanyasının devam etmesi, ciddiyeti konusunda şüphelere yol açtı.

İran İslam Cumhuriyeti, Amerikan tarafı gerçekçi davranması halinde, Viyana’da anlaşmaya varılabileceğini bildiriyor. 

Başa dön tuşu
Bugün 25 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.