AvrupaHaberler

Bosna Hersek-Arnavutluk arasında pasaportsuz giriş

Bosna Hersek ile Arnavutluk arasında “pasaportsuz seyahat” anlaşması imzalandı. Resmi temaslarda bulunmak üzere Arnavutluk’un başkenti Tiran’a giden Bosna Hersek Dışişleri Bakanı İgor Tsrnadak, Arnavut mevkidaşı Ditmir Buşati ile bir araya geldi.

İki bakan, görüşmenin ardından Bosna Hersek vatandaşlarının Arnavutluk’a, Arnavutluk vatandaşlarının da Bosna Hersek’e pasaportları olmadan girmesine imkan sağlayan anlaşmaya imza attı. Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Tsrnadak, düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, Arnavut mevkidaşı ile son derece verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirterek, Bosna Hersek’in Kosova konusundaki tutumunun değişmediğini ancak Arnavutluk ile hem siyasi hem de ekonomik ilişkileri geliştirmek istediklerini söyledi.

Her iki ülkenin de AB’ye üyelik hedefi olduğunu aktaran Tsrnadak, “Bu çerçevede, devletlerimizin ve halklarımızın daha iyi bir geleceğe sahip olması için çalışmalıyız” dedi. Arnavutluk Dışişleri Bakanı Buşati ise görüşmede başta siyasi ve ekonomik olmak üzere birçok konuyu ele alma imkanı bulduklarını kaydetti.

İki ülke vatandaşlarının pasaport gerekmeksizin seyahat edebilmelerini öngören anlaşmaya imza attıklarını söyleyen Buşati, “Bu anlaşma, iki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerinin de iyileştirilmesi anlamına geliyor. Bu anlaşma sayesinde, iki ülke arasındaki ticaret hacminin de artacağına inanıyorum” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.