AvrupaHaberler

Bosna’nın en büyük toplu mezarı bulundu

Bosna Hersek’te Sırplar tarafından katledilen Müslümanlara ait en büyük toplu mezar bulundu. Cesetlerin 247’si bütün cesetlerden oluşurken; diğerleri ise parçalanmış…

Kazı çalışmalarını yürüten Bosna Hersek Kayıp Kişiler Enstitüsü (INO) Sözcüsü Leyla Çengiç, “Tomaşitsa’daki toplu mezar, Bosna Hersek’te bugüne kadar tespit edilen en büyük toplu mezar. Burada bulunan cesetler, şehir merkezinin yanı sıra Rizvanoviç, Çarakovo, Sredice, Bişçani köylerinde yaşayan Hırvat ve Boşnak sivillerin cesetleri. Kazı çalışmalarımız devam ediyor,” açıklamasında bulundu.

Bosna Hersek’in kuzeyindeki Priyedor kenti yakınlarındaki Tomaşitsa köyünde bulunan ve iki aydır devam eden kazılar sonucunda 397 sivile ait cesede ulaşılan toplu mezardan, aynı bölgede 2004 ve 2006 yıllarında bulunan 409 cesetle birlikte, Bosna Savaşı sırasında Sırplar tarafından katledilen 806 sivile ait ceset çıkartıldı.

Daha önce, 629 sivile ait cesedin bulunduğu ülkenin doğusundaki Kara Zirve yerleşkesindeki toplu mezarı geride bırakan Tomaşitsa’da 2 aydır devam eden kazı çalışmalarında 397 cesede ulaşıldı; bunlardan 247’sinin bütün cesetlerden oluşurken; diğerleri ise parçalanmış halde bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.